Jdi na obsah Jdi na menu
 


21. 10. 2011

Sociální sítě pro čtenáře

Sociální katalogizační aplikace jsou webové aplikace, které pomáhají uživatelům vytvářet seznamy věcí, knih, CD, apod. Umožňují tyto seznamy sdílet s ostatními lidmi se stejným zájmem a komunikovat o nich. 
http://en.wikipedia.org/wiki/Social_cataloging_applications

Ve většině takových aplikací uživatelé vkládají knihy do svých poliček vlastní virtuální knihovny a aktualizují informace o průběhu svého čtení jak na samotných stránkách aplikace, tak i na Facebooku nebo Twitteru. Mohou knihy hodnotit, připojovat vlastní názory a doporučovat knihy přátelům.

 

Nejpoužívanější sociální sítě: 

Databáze knih - Web DatabazeKnih.cz má za cíl shromažďovat co možná nejvíce informací o autorech a jejich knihách, OFICIÁLNĚ vydaných v České republice a na Slovensku. Projekt byl spuštěn v druhé polovině prosince 2008.

Knihi.cz - Knihi.cz je prostorem pro všechny čtenáře a jejich oblíbené knihy. Každý si může založit svůj on-line čtenářský deník a vkládat do něj knihy dle libosti. Všechny přečtené knihy pak může hodnotit a své postřehy sdílet s ostatními čtenáři. Pomocí databáze zjistíte, který autor je nejvíce čten a jak jej čtenáři hodnotí. 

BookFan  - další česká sociální síť

Goodreads - zřejmě nejpočetnější síť s 5 600 000 členy

LibraryThink - Virtuální knihovnička je omezena 200 knihami, další vložení je placené $10 ročně. Stránky lze přepnout do češtiny. Při katalogizování svých knih máme k dispozici katalog České národní knihovny, Amazon a katalogy dalších 690 knihoven. V současnosti čítá 1 407 154 členů. 

Shelfari - síť podporovaná internetovým obchodem Amazon

Google books - stránky, které umožňují prohlížení některých částí knih. Čtenáři si knihu mohou okamžitě koupit nebo půjčit. Výhodou je propojení s Google účtem.

aNobii - Aplikace dovoluje k vybudování virtuální knihovny naskenovat čárový kód knihy a používat aplikace iPhone a Android. Název anobii pochází z latinského pojmenování pro knihomola.

WeRead - Dříve iREad, začala jako aplikace na Facebooku v roce 2007. Aplikace je propojená s projektem Gutenberg, na jejích stránkách můžeme číst volně dostupné knihy, u kterých vypršela autorská práva. Podle stránek WeRead je zaregistrováno přes 3 miliony čtenářů.

Odkaz na celý článek: http://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=4891

(Obsahuje návod na použití Goodreads autorky P. Hublové a informace o Bookfan z pera P. Boháčkové)

Ludmila's bookshelf: read

Žena v kleciSoudné sestryPoklidné a tiché místoMeč osuduPoslední přáníČaroprávnost, Mort

More of Ludmila's books »
Book recommendations, book reviews, quotes, book clubs, book trivia, book lists
 

Print Friendly and PDF

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář